חימום תת רצפתי ופרקט - האם השניים משתלבים?

 
חלק גדול מהאנשים אשר רוצים ליהנות מהיתרונות של חימום תת רצפתי, שואלים לא פעם בנוגע לריצוף שיכול להשתלב איתם. בסגנון העיצוב הישראלי מקובל מאד לרצף את הבית באמצעות פרקט. ריצוף הפרקט הוא נוח מאד כי הוא נחשב לעמיד, נותן גוון טבעי, הוא לא יקר מידי, וגם סופג מכות וזעזועים והוא מושלם גם לקיץ וגם לחורף. אולם, האם באמת ניתן לשלב בין חימום תת רצפתי לבין פרקט? התשובה היא כן - אבל תחת תנאים מסוימים.

להבין את התנאים ואת התכונות

עניין הבידוד - אחת מהתכונות החשובות ביותר של ריצוף הפרקט לכשעצמו, הוא הבידוד המצוין שלו. בזמנים רגילים, בידוד זה כמובן נהדר כי זה מאפשר לכם ליהנות מאקלים טבעי יותר בבית שלכם. אולם כאשר מתקינים מערכת של חימום תת רצפתי מתחת לפרקט, יש כאן אתגר מסוים. אם הפרקט יהיה עבה מידי, אפשר שאתם כמעט ולא תרגישו את החימום שאמור לעלות למעלה דרך הפרקט, וזו נקודה שיש לקחת בחשבון.
חימום תת רצפתי
עניין המים והלחות - נקודה שניה שחשוב מאד לשים לב אליה, היא עניין המים והלחות. חלק מסוגי הפרקט רגישים במיוחד לאחוזי לחות גבוהים וגם למים (לכן לרוב לא מתקינים פרקטים רגילים באזורים כמו המטבח או המקלחת). לכן יש לשים לב שבוחרים באופן ספציפי פרקטים אשר יש להם עמידות גבוהה בפני לחות ומים (יש כיום גם סוגים כאלה).
ואילו סוגים מומלצים? - מבחינת סוגי הפרקטים המרכזיים, שימו לב שיש כמה דגמים שיתאימו במיוחד. ראשית - פרקט למינציה הוא פרקט שישתלב באופן מושלם על חימום תת רצפתי. הבידוד שלו לא גבוה במיוחד, כך שהוא גם יקנה לכם את המגע והמראה הנעימים, וגם החימום יתפקד איתו היטב. גם פרקט דו שכבתי טבעי יתפקד היטב עם החימום. פרקט תלת שכבתי פחות מומלץ, ואילו דרך פרקט מעץ מלא אתם כלל לא תרגישו את החימום.

לתכנן את כל הדברים מראש

המסקנה העיקרית היא שאם אתם עומדים לבחור בפרקט, נסו לחשוב האם בקרוב תרצו גם להתקין מערכת של חימום תת רצפתי. כך תוכלו לשלב בין השניים בצורה הטובה ביותר, ואף לחסוך בכסף.

בכל מקרה יש להתקין את הפרקט "בהדבקה" על סוג ב לעולם לא עם בידוד בין שכבת החימום לשכבת הפרקט.