ההיסטוריה של חימום תת רצפתי

 
החימום התת רצפתי מוכר לנו עוד מימי האימפריה הרומית. בחפירות ארכיולוגיות של ערים רומיות, נמצאו שרידים של מערכות חימום תת רצפתיות, כאשר חימום החדר התבסס על חימום האוויר ולהבות אש, שבערה במפלס התחתון של הרצפה, כאשר הרצפה הייתה כפולה. החדר העיקרי שעבורו יושמה שיטת החימום הזו היה בית המרחץ, ובמקרים נדירים, הותקנו מערכות אלו גם בחדרי שינה. גם בעולם המוסלמי הקדום נמצאו שרידים של מערכות חימום תת רצפתיות, שהיו משוכללות יותר מאלו הרומיות. מערכות אלו פעלו על צינורות, שבהם הוזרם אוויר חם. בקוריאה המערכות הללו מיושמות ברציפות מזה למעלה מ- 2000 שנה, ושם מערכת החימום של הבית שולבה עם מערכת הבישול.
חימום תת רצפתי - מאז ועד היום

שכלולי המערכת

מערכת החימום התת רצפתי יעילה במיוחד מכיוון שהיא עובדת בהלימה לכללי הפיזיקה. האוויר החם עולה למעלה באופן טבעי, ולכן החום שמופק על ידי המערכת מנוצל במלואו. למעשה, המערכות המודרניות הן השתכללות והתפתחות של אותו רעיון מימים ימימה, המשלב בין שיטת ההסקה המרכזית לבין החימום התת רצפתי. שיטת ההסקה המרכזית מתמקדת במתקני אלומיניום, שבתוכם מריצים מים חמים במערכת סגורה. המערכת מזרימה את המים בצינורות מיוחדים בכל הבית, וכך החום מתפזר בצורה יעילה ואחידה בכל הבית, ואינו יוצר הפרעה ויזואלית לעיצוב הבית.

הרכבת מערכת חימום תת רצפתי מודרנית

בראש ובראשונה, יש לדעת שהמערכת מצריכה ריצוף מחדש של כל הבית. השכבה הראשונה היא חול או שומשום, שמהווה שכבה סטנדרטית לכל סוגי הרצפה. עליה מניחים את הבידוד, שמטרתו למנוע בזבוז אנרגיה ובריחה של החום לאזורים לא רצויים. על שכבת הבידוד מניחים את הצינורות של המערכת, ומעליהם מתחילים לרצף.
זכרו, המערכת מתאימה לכל סוגי הריצוף, למעט שתי הסתייגויות: אינה יעילה בריצוף שטיחים מקיר לקיר ורצפת פרקט מצדה, היא מעבירה אמנם את החום, אך לא אוגרת אותו, ולכן מצריכה הפעלה ממושכת יותר של המערכת.

שליטה על הטמפרטורה

למרות שהרעיון לחימום תת רצפתי שואב את מקורותיו העמוקים בהיסטוריה מאזורים שונים בעולם, המערכות המודרניות שונות מהותית מהאבות המייסדים שלהן. אחד השינויים המהותיים ביותר הוא היכולת של המערכת למדוד את טמפרטורת החדר, ולנתק את המערכת במטרה להימנע מבזבוז אנרגיה וחימום יתר. מעבר לזאת, ניתן לשלוט על הטמפרטורה של החדר ולהפעיל את החימום על פי לוח זמנים קבוע.
מערכות חימום תת רצפתי הן היעילות ביותר לחימום הבית, והראיות הטובות ביותר לכך הן ההישרדות של השיטה במשך אלפי שנים.